Bez kategorii

Szyny sufitowe – przewodnik

W tym przewodniku przedstawimy najbardziej popularne szyny sufitowe, ich kluczowe cechy oraz różnice, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej szyny sufitowej.

Karnisze sufitowe to doskonałe rozwiązanie do przesuwania tkanin na całej ich długości listwy. Idealnie nadają się do długich, prostych okien i są dostępne w wersji aluminiowej, są lekkie i wytrzymałe. Minimalistyczne kształty i estetyka wykonania sprawiają, że szyny znajdują powszechne zastosowanie w dekoracji wnętrz.

Szyny sufitowe jednotorowe

Szyny sufitowe mogą mieć jeden lub dwa tory, umożliwiające przesuwanie jednego lub dwóch materiałów. Szyny jednotorowe są dostosowane do gięcia i sprawdzą się w przypadku wykuszy lub łączenia ścian pod kątem 90 stopni. Szyny dwutorowe umożliwiają obsługę dwóch materiałów oraz pełny przesuw żabek lub agrafek na całej ich długości. Przy wyborze szyny warto zwrócić uwagę na odległość między torami, aby umożliwić odpowiednie marszczenie firan i zasłon. Szyny te mają obciążenie do 10 kg na metr, a montuje się je bezpośrednio do sufitu. Są dostępne w kolorach białym, czarnym, antracytowym i srebrnym.

Szyna sufitowa dwutorowa

Dostępne są również cztery wersje szyny sufitowej dwutorowej: aluminiowe biała, czarna, antracytowa i srebrna. Ta klasyczna szyna charakteryzuje się minimalistycznym kształtem i nowoczesnym wyglądem. Łączenie szyn odbywa się przy użyciu dołączonego do zestawu łącznika, który jest niewidoczny, ponieważ znajduje się wewnątrz szyny. Płynny przesuw zapewniają żabki lub agrafki na rolce. Szyna sufitowa dwutorowa obsługuje żabki/agrafki standardowo dostępne w kolorze białym. Mocowanie szyny do sufitu jest możliwe dzięki uchwytowi montażowemu dołączonemu do zestawu. Szyna sufitowa dwutorowa jest w stanie wytrzymać obciążenie do 10 kg na metr.

Szyna sufitowa podtynkowa

Przedstawiamy aluminiową szynę sufitową podtynkową w kolorze białym. Zaprojektowana z myślą o montażu podtynkowym na stropie budynku. Składa się z dwóch części: profil montowany bezpośrednio do betonu oraz taśmy zabezpieczającej, którą usuwa się z szyny po zakończeniu prac wykończeniowych. Szyna obsługuje żabki lub ślizgi z agrafką, a jej maksymalne obciążenie wynosi 10 kg na metr. Do montażu przewidziany jest klej polimerowy, zapewniający odporność na zerwanie 25 kg/cm2.

Ciekawym rozwiązaniem jest łącznik dla długich odcinków szyny. Zapewnia stabilność, umożliwiając ciche i płynne przesuwanie żabek lub agrafek bez względu na ilość zastosowanych odcinków.